Scientific Committee

Scientific Committee & Members

Scientific Committee & Members

Chair: Charles Marc Samama (FR)

Deputy Chair: Andreas Hoeft (DE)

Research Committee Chair: Wolfgang Buhre (NL) ESA Academy Chair: Andreas Sandner-Kiesling (AU)

  1. General Anaesthesiology

Chair: Anthony Absalom (NL)

Members: Radmilo Jankovic (RS), Keira Mason (US)

Specialist society member: Phil Hopkins (UK) representing the European Malignant Hyperthermia Group (EMHG)

  1. Ambulatory Anaesthesia

Chair: Thomas Fuchs-Buder (FR)

PMembers: Claude Meistelman (FR), Gilda Cinnella (IT)

  1. Regional Anaesthesia

Chair: Gabriella Iohom (IE)

Members: Philipp Lirk (NL)

  1. Obstetric Anaesthesia

Chair: Marcel Vercauteren

(BE) Members: Emilia Guasch (ES), Peter Kranke (DE) Dominique Chassard (FR)

  1. Paediatric Anaesthesia

Chair: Karin Becke (DE)

Past Chair: Francis Veyckemans (BE) Members:  Nicola Disma (IT), Ignacio Galvez Escalera (ES), Thomas Engelhardt (UK)

Specialist society member: Per-Arn Lönnqvist (SE)

  1. Neuroanaesthesiology

Chair: Alexander Zlotnik (IL)

Past Chairperson: Federico Bilotta (IT)

Members: Ricard Valero (ES)

  1. Cardiothoracic and Vascular Anaesthesiology

Chair: Jean-Luc Fellahi (FR)

Members: Benjamin Drenger (IL), Matthias Jacob (DE), Preckel Benedikt (NL)

Specialty society member: Simon Howell (UK) representing the European Association of Cardiothoracic Anaesthesiologists (EACTA)

  1. Acute Pain Management and Palliative and Chronic Medicine

Chair: Jan Van Zundert (BE)

Members: Caterina Aurilio (IT), Jean-Pierre Estebe (FR), Marco Abraham Marcus (NL), Marc Rene Suter (CH)

  1. Intensive Care Medicine

Chair: Cesare Gregoretti (IL)

Past Chair: Sharon Einav(ES)

Members: Davide Chiumello (IT), Mikhail Kirov (RU), Claude Martin (FR), Gernot Marx (DE), Zsolt Molnar (HU), Eldar Soreide (NO) Alexander Zarbock (DE)

Specialist Society member: Manu Malbrain (BE) representing the World Society of the Abdominal Compartment Syndrome (WSACS)

  1.   Resuscitation, Emergency Medicine and Trauma

Chair: Karl Thies (UK)

Past Chair: Jochen Hinkelbein (DE)

Members: Luca Brazzi (IT), Lorenz Theiler (CH) Kurt Ruetzler (US) Bernd Böttiger (DE) Ayten Saracoglu (TR)

  1. Respiration and Airway Management

Chair: Ellen O’Sullivan (IE) Members: Kemal Tolga Saracoglu (TR), Massimiliano Sorbello (IT), Christian Putensen (DE)

Specialty Society members: Rüdiger Noppens (DE) representing the European Airway Management Society (EAMS), Jan-Paul Mulier (BE) representing the European Society for Peri-operative Care of the Obese Patient (ESPCOP)

  1. Transfusion, Haemostasis and Thrombosis

Chair: Jens Meier (DE)

Members: Aamer Ahmed (UK), Christa Boer (NL)

  1. Pharmacology

Chair: Markus W. Hollmann (NL)

Members: Marc Berger (AT), Manfred Blobner (DE), Hannu Kokki (FI)

Specialty Society member: Frank Engbers (NL) representing the European Society for Intravenous Anaesthesia (EuroSiva)

  1. Monitoring, Ultrasound and Equipment

Chair: Thomas Scheeren (NL)

Past Chair: Jan Hendrickx (BE)

Members: Emmanuel Boselli (FR) Oliver Kimberger (AT)

Specialty society members: Gabriel Gurman (IL) representing the European Society for Computing and Technology in Anaesthesia and Intensive Care (ESCTAIC), Nicholas Moore (UK) representing the Society for Ultrasound Anaesthesia (SUA)

  1. Geriatric Anaesthesiology

Chairperson: Mark Coburn (DE)

Past Chair: Idit Matot (IL)

Members:Ulf Guenther (DE) Peter Lee (IE), Jacob Steinmetz (DK)

  1. Ethics

Chair: Paul McConnell (UK)

Past Chair: Malcolm G. Booth (UK)

Members: Antoine Baumann (FR), Lazlo Zubek (HU) Hartmut Buerkle (DE)

 

 

 

 



 

 

Print Print article